poniedziałek, 26 sierpnia 2013

GIANT finally present at red_gobbo's collection!

Udało się. Udało! Model chciałem kupić od momentu w którym się pojawił. Potem długo wstrzymywałem się ze strachu (w końcu powoduje on Strach, nie?) przed malowaniem tej bestii. Ale w końcu się przemogłem.

I made it! Finally! This model was on top of my wishlist from the moment it was launched! For a long time I have been hesitating because of fear (it causes Fear, doesn't it?) to pain this monstrosity. But finally I have overcame it!

Malowanie tego potwora nie poszło łatwo. Skórę zacząłem malować aero, przy czym po kilku warstwach nie byłem zadowolony i zacząłem od nowa. Trzeba Wam wiedzieć, że jest to WIELKI model, wysoki na 14cm, a sam Gigant mierzy 120mm od pięty do czubka głowy! Malowałem go w częściach, które same w sobie były większe niż większość modeli z którymi miałem wcześniej malarską styczność. Mogło by być lepiej, ale nie jest przecież najgorzej ;)

Painting of this monster was not a piece of cake. Its skin was redone completely after many layers of airbrushing. You need to know that this model is HUUGE. It tops 14cm and the Giant itself is 120mm from heel to the top of its head! I was painting it in parts that were bigger than most of my other complete models! It could have been better, but it is not the worst :)
Pozdrawiam | Best regards,
red_gobbo

1 komentarz: