niedziela, 30 maja 2010

Granna wypierana przez Mattel?

Z okazji niedzielnych zakupów odwiedziłem dziś sklep Carrefour. Odkąd zostałem planszówkowym geekiem, wizyty w tego rodzaju sklepach zaczynam zazwyczaj od stoisk z zabawkami (najczęściej są one przy wejściu). Nie inaczej było dzisiaj.

Nie było by w tym nic wartego podzielania się z Wami, gdyby nie dwie sprawy:
1. OKAZJA! :D
2. INTRYGA :S


  Jeśli chodzi o okazję, to jest ona całkiem duża. Często w dużych sieciach handlowych można trafić na wyprzedaże gier w okolicy Gwiazdki czy Dnia Dziecka. Tak właśnie udało mi się swego czasu bardzo okazyjnie kupić Hej, to moja ryba! Tym razem był to Blokus Duo - gra udająca zabawę, a jednocześnie mózgożerna (przy odpowiednim przeciwniku, bądź solo).

  Gra przeceniona z 69,99 (nie wiem czy taka kiedykolwiek tam była, ale możliwe) na 33,00! Okazja jak się patrzy, bo najtaniej udało mi się ją spotkać za nico ponad 50 z przesyłką. Nie udało mi się też jej tanio upolować na Essen'09. Ale, ale! Punkt drugi objawił się na tej samej półce zaraz obok:


  Produkt Mattel nie jest przeceniony, a jest to dokładnie ta sama gra! Różni się tylko pudełkiem w wielojęzycznej wersji. Z tego co można się domyślać, wersja Granny zniknie zaraz z półki - sam się do tego wydatnie przyczyniłem ;) I pozostanie nam tylko produkt zabawkowego giganta. Co z tego, skoro cena jest taka sama? Dla zwykłego konsumenta nie ma różnicy. Cena ta sama, produkt praktycznie ten sam.

  Ale dla aktywnego planszówkomaniaka? WIELKA! Po pierwsze znika z półki jedna z pozycji rodzimego wydawcy, a po drugie wersja polskojęzyczna zostaje wyparta przez wielonarodową. I co z tego, że jest to też wersja polska? Z punktu widzenia rynku, jest to krok w tył. Być może niebezpieczny i może prowadzić do kolejnych tego typu wykluczeń... Oby nie, bo miło jest spojrzeć na półki zastawione rodzimymi wersjami zagranicznych hitów. Świadczy to o rozwoju rynku planszówkowego, a to przecież może tylko nam, graczom, wyjść na dobre.

  Ciekawy jestem, jakie jest Wasze zdanie w tym temacie.

  Pozdrawiam,
  red_gobbo


  P.S.
  A co do samych zakupów, to jak tylko się Wam uda położyć łapy, to gorąco polecam. Bo dodatkowo okazało się, że przy kasach Carrefour otrzymamy za Blokusa Duo do 50% złotówek zwrotu, w postaci bonów :D Mnie wyszły po 20,50PLN/szt. (33PLNx2-25PLN bonów).

  2 komentarze:

  1. Okazja niby jest, ale czy plansza i te kawałeczki plastiku są te 3 dychy warte?

   W moim kerfurze był tylko mattelowski.

   OdpowiedzUsuń
  2. Elementy są bardzo dobrze wykonane i zachęcą do gry każdego planszówkowego laika (po części jest to klucz wg. którego kupuję gry).

   A sama rozgrywka może zadowolić również i wyjadacza - jak to zwykle bywa z logicznymi grami dla dwójki graczy.

   W dodatku wersja kombinowania solo, stawia spore wyzwanie dla mózgownicy, niejednokrotnie dużo dłuższe niż gra z żywym przeciwnikiem.

   Jak dla mnie gra bardzo dobra, ale wcześniej za droga. Teraz bez zastanowienia kupiłem sobie dwie! :D

   Pozdrawiam,
   red_gobbo

   OdpowiedzUsuń